Özgün ATAKAN KÜÇÜKLER Ligi Statüsü

 

2018 – 2019 Hentbol Sezonu

 ÖZGÜN ATAKAN Küçükler  Ligi Statüsü (Kız – Erkek)

FAALİYETLERİN AMACI VE YÖNETİM  

 1. Amaç
              Liglerde yer alan kulüplerin alt yapısına önem vermesini sağlamak, Hentbolun alt yapısını geliştirmek, sporcu sayısını çoğaltmaktır.
 2. Kapsam
  2.1.
  Bu statü    2018-2019  hentbol sezonu  Özgün Atakan Küçük  Kız ve Erkek takımlarını kapsamaktadır.
  2.2.
  Bu statü içerisinde müsabakaların oynanacağı kesin tarih, saat ve  yer almaz. Ancak K.K.T.C. Hentbol Federasyonu tarafınca çıkarılacak olan fikstür ile bu statü yürütülür.
  2.3.
  Karşılaşmaların organizasyonunda meydana gelecek her türlü itirazların karara bağlanması ile takım ve takım mensuplarının uyması gereken kuralların belirlenmesinde bu Statüde yer alan  hükümler, mevcut Tüzük ve Talimatlar uygulanır.

2.4. K.K.T.C. Hentbol Federasyonu tarafından Küçükler Ligi  Özgün Atakan Küçükler  Ligi  (Erkek , Kız) diye adlandırılır.

 1. Dayanak
  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Tüzük ve Yönetmeliklerine dayanılarak hazırlanmıştır.
 2. Yetki ve Sorumluluklar
  Faaliyetlerin planlanması, düzenlenmesi esnasında uygulanacak kural ve prensiplerin belirlenmesi, K.K.T.C. Hentbol Federasyonu’na aittir.
 3. Faaliyetlerin Yönetimi
  5.1. Açıklanan faaliyet programında (Fikstür), Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış program dahilinde ve bu yönerge hükümlerine uygun olarak federasyon tarafından yürütülür.
  5.2. Özgün ATAKAN Küçükler Ligi müsabakalarında meydana gelen idari konularda; bu statüde tarif edilmeyen ve/ veya yer almayan konularla ilgili olarak K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu karar verme yetkisine sahiptir.
  5.3. Gerekli görülen hallerde, K.K.T.C. Hentbol Federasyonu, organizasyonun denetimi,  idari ve sorunların çözümü için değişiklik yapabilir.
 4. Müsabakaya Çıkmayan Takımlar

6.1. Özgün ATAKAN Küçükler Ligi ‘nde iki kez müsabakaya çıkmayarak hükmen yenilgi alan takımlar, lig’den ihraç edilir. İki maçın hakem masrafları ile rakip takımın  yol masrafları ihraç edilen takım tarafından karşılanır.
6.2. Özgün ATAKAN Küçükler Ligi ‘de bir kez müsabakaya çıkmayarak hükmen yenilen takımların  mevcut puanlarında -3 puan düşürülür. Hakem masrafları ve rakip takımın yol masrafları, puanı silinen takım tarafından karşılanır.
6.3.  Özgün ATAKAN Küçükler Ligi ‘den İhraç edilen takımın oynadığı tüm maçların  puan ve gol averajları silinir.
7. Takvim

7.1. Faaliyetlerin takvimi prensip olarak aşağıdaki şekildedir.

7.1.1. Özgün ATAKAN Küçükler Ligi  Erkeklerde  8 , Kızlarda  5 takım yer alır.
7.1.2

Özgün ATAKAN lig  Klasman maçları,
Özgün ATAKAN lig  Yarı Final,
Özgün ATAKAN lig  Erkekler,Kızlar 3.Lük Karşılaşması,
Özgün ATAKAN lig  Erkekler,Kızlar Final Karşılaşması.

7.3. Ana hatları ile ifade edilen takvim, sezon içinde beklenmedik gelişmeler ve milli takım programlarına göre yeniden revize edilebilir. Salon sıkıntısı olan durumlarda K.K.T.C. Hentbol Federasyonu yönetim kurulu  maç tarihinde, saatinde ve yerinde değişiklik yapabilir.

 1. Takım Kadroları

8.1. Özgün ATAKAN Küçükler ligi  ‘ne katılan kulüpler lisans vize işemlerini tamamlamış olmalıdır. Lisans vize işlemi yapılmamış sporcu ve antrenörler, müsabaka cetvelinde yer alamaz.
8.2. Katılacak takımların resmi lig karşılaşmaları için sahaya çıkabilecek takım kadroları aşağıdaki gibidir:
8.2.1. Her takım, en fazla 16 oyuncu, 3 antrenör  ve 1 sağlıkçıdan oluşur.  karşılaşmaya çıkmadan önce kulübler www.kthf.eu içerisinde formlar altında bulunan Lig katılım formlarında Müsabaka listesini indirip 16 kişilik oyuncu isim listesini(ad ve soyadları yazılı olmak kaydı ile ) , lisansları ve antrenör akreditasyon kartlarını müsabakadan önce görevlilere teslim eder. Müsabaka listesine adları yazılı oyuncuların yerine başkaları oynatılamaz. Müsabaka listesinde  isim ve lisans numarası yazılan oyuncu müsabaka sonuna kadar oyuna katılabilir. Takımlar oyuna 7 kişiyle başlar. Ancak oyuncuları eksik olan takımlar en az 5 kişi ile oyuna başlayabilirler. Uzatmalar dahil müsabaka sonuna kadar sahadaki oyuncu sayısını 7 kişiye tamamlayabilirler. Müsabaka raporuna yazılmış olan sonradan gelen oyuncular ve antrenörler  müsabaka sonuna kadar, masa hakeminin onayı ile oyuna katılabilirler.

Oyun kuralları gereği müsabaka sırasında takımın sahada kalan oyuncu sayısı 1’e düşerse müsabaka hakemler tarafından bitirilir. Oyuncu sayısı 1’e düşen takım yenik sayılır. Yenik sayılan takım müsabakada önde ise sonuç diğer takımın lehine 10 – 0, geri de ise maçın bitirildiği skora diğer takım lehine on gol ilave edilerek maç neticelendirilir. Bu durum hükmen mağlubiyete neden olmaz.
8.2.2. Antrenörlerin ve  sağlıkçı’nın 2018 – 2019 sezonu vizesi yapılmış ve takımların ilgili  formları (2018 – 2019 Hentbol Sezonu Kulüb Katılım formu (Form 8) ,
2018 – 2019 Hentbol Sezonu Kulüb Tanıtma formu (Form 9))  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu internet sitesi www.kthf.eu içerisinden formlar altında bulunan lig katılım formları sekmesinden indirip doldurmaları ve antrenörlerini belirlemiş olması gerekmektedir.
8.2.3.Müsabakada görev alabilecek idari kadro şu şekildedir;

A- Baş Antrenör
B- Yardımcı Antrenör
C- Kaleci Antrenörü
D- Sağlıkçı

E- Doktor ,  Masör ve Fizyoterapist

İdareci veya yönetici karşılaşma esnasında sahada olamayacaktır.

8.2.4. 2018 -2019  Özgün ATAKAN Küçükler Ligi’  nde görev alacak Antrenörlere verilecek olan  akreditasyon kartlarını maç öncesinde masa hakemine ibraz ederek müsabakaya çıkabilirler.Akreditasyon kartı olmayan Antrenörler, müsabakalarda  görev alamayacaktır.Verilmiş olan bu kart müsabaka boyunca antrenörlerin klasman  harfi ve antrenör bilgileri önde görünür şekilde boynunda asılı olmalıdır.
8.2.5. Müsabakalarda görev alacak olan A ve B antrenörlerden, Sadece müsabaka listesine “Takım Sorumlusu” yazılan  antrenör ayakta kalabilir.
8.2.5.1. Müsabaka listesinde A akreditasyon kartına sahip ve/veya B akreditasyon kartına sahip antrenör bulunması halinde, C akreditasyon kartına sahip antrenör takım sorumlusu olarak yazılamaz.
8.2.5.2 Eğer takımda A antrenör ve B antrenör bulunmaz ise C kategori antrenör, Takım sorumlusu yazılabilir. Ayağa kalkmadan takımını yönetebilir.
8.2.6. 2018 – 2019 sezonunda bir takım başında antrenör olmadan (A,B,C) müsabakaya çıkamayacaktır.

8.2.7.  2018 – 2019  U/15 Özgün Atakan  liginde 2004,2005 ve 2006……. doğumlu sporcular oynayabilecektir.
9. Özgün ATAKAN Küçükler ligi   2018 – 2019 sezonu  20 dakikalık 2 devre şeklinde oynanacaktır.Devre arası 5 dakikadır.

9.1. 2018-2019  Özgün ATAKAN Küçükler ligi   müsabakaları tek  devreli lig usulüne göre oynanacaktır. YARI FiNAL  müsabakaları 0-0 tek müsabaka üzerinden oynanacaktır. Müsabakalar federasyonun belirleyeceği sahalarda oynanacaktır.Final ve 3. lük karşılaşmaları tek maç üzerinden oynanacaktır.

9.2. 2018-2019 sezonunda her takım normal müsabaka süresi içerisinde en fazla 3 mola kullanabilecektir. (uzatmalar hariç) Sadece takım sorumlusu yazılan antrenör mola alma hakkına sahiptir. 1 devrede 2 den fazla mola kullanılamaz. Bir takımın iki molası arasında rakip takımın en az bir defa topa sahip olması gerekmektedir. Her takım için 1,2, ve 3 rakamlarına haiz 3 yeşil kart hazırlanır. Takımlara 1 ve 2 rakamlarının yazılı olduğu kartlar müsabakanın 1. Devresinde, mola kullanmadıysa veya 1 mola kullandı ise 2 ve 3 rakamlarının yazılı olduğu kartlar müsabakanın 2. Devresinde verilir. Bir takıma ilk devrede eğer 2 mola hakkını doldurdu ise 2. devre için sadece 3 rakamının yazılı olduğu kart verilir. Normal müsabaka süresinin son 5 dakikası içerisine girilmiş ise takımlar sadece 1 mola hakkından istifade edebilir.

9.3.Kale ve top tercihi maçın başında kura atışı ile belirlenir.

9.4. Özgün ATAKAN Küçükler ligi    1 numaralı top ile oynanacaktır.

9.5. Kazananın belirlenmesi gereken bir müsabakada( Yarı  Final ,3.lük karşılaşmaları ve FİNALLERİNDE). Bir galibin belirlenmesi gereken müsabakalarda normal süre bitiminde eşitlik bozulmamışsa karşılaşmada  uzatmaya gidilir.  2×5 dakika Tek bir uzatma süresi oynanır. Oynanan uzatmada eşitlik bozulmamışsa  karşılıklı 5’er 7 metre atışı kullanılır. Yine de eşitlik bozulmamışsa sonuç alınıncaya kadar karşılıklı tek tek atışlara devam edilir. Hakem kura atışı ile 7 metre atışlarına başlayacak ilk takım belirlenir. Kale hakemlerce belirlenir. 7 metre atışları aynı kalede tamamlanır. Her takım kaleci dahil müsabaka cetvelinde yazılı olup, oyun süresinin bitiminden önce tard cezası bitmiş ve diskalifiye cezası almamış sporculardan liste yaparak 7 metre atışı yapacak oyuncuları önceden hakeme yazılı olarak bildirir.) İlk beş 7 metre atışlarında, takımların 5 kişinin altına düşmesi durumunun dışında, oynama hakkına sahip sporcular tarafından 5’er 7 metre atışı yapılır, her oyuncunun bir 7 metre atışı yapma hakkı vardır. Yapılan ilk beş 7 metre atışı sonunda eşitlik bozulmuşsa sonuç tescil edilir. İlk beş 7 metre atışları sonucunda eşitlik bozulmamış ise, yeniden belirlenen 5 kişilik listedeki sporcular sıra ile eşitlik bozuluncaya kadar atış kullanmaya devam ederler. 7 metre atışı kullanan İlk 5 kişi de bu listeye tekrar dahil edilebilir.

9.6. PUANLAMA USULÜ  : Takımların fikstür gereği oynadıkları müsabakalar sonunda aldıkları toplam puanlara göre derecelendirilmesidir.

9.6.1. Müsabakalarda; galibiyete 3, beraberliğe 2, mağlubiyete ise 1 puan verilir.

9.6.2. Puanların eşitliği halinde averaj sistemi uygulanır. Müsabakaların sonucunda takımların puanları eşit ise;

2 takımın puan eşitliği halinde aralarındaki oynamış oldukları maçın veya maçların sonucuna bakılır. Bunlardan en fazla galibiyeti alan takım üst sırayı alır. Bunda da eşitlik söz konusu ise veya aralarında oynamış oldukları maç ya da maçlar berabere sonuçlanmışsa, aralarındaki averaja bakılır. İki takım arasındaki averajda eşitse deplasmanda atılan gol fazlalığına bakılır, deplasmanda daha çok gol atan takım üst sırayı alır. Burada da eşitlik söz konusu ise genel averaja bakılır. Genel averaj eşitliğinde ise toplamda daha fazla gol atan takım üst sırayı alır burada da eşitlik söz konusu ise daha az gol yiyen takım üst sırada yer alır. Buna rağmen eşitlik yine de bozulmamışsa sıralama kura ile tespit edilir. 3 veya daha fazla takımın puan eşitliği halinde bu takımların aralarında oynamış oldukları maçların averajına bakılır. Averajı yüksek olan takım üst sırayı alır. Burada da eşitlik söz konusu ise genel averaja bakılır. Genel averaj eşitliğinde ise toplamda daha fazla gol atan takım üst sırayı alır burada da eşitlik söz konusu ise daha az gol yiyen takım üst sırada yer alır. Buna rağmen eşitlik yine de bozulmamışsa sıralama kura ile tespit edilir.

9.6.3 Bu usule göre oynanan müsabakalarda bir kulüp, belirlenen fikstür gereği katıldığı ligin ikinci devresi başlamadan müsabakalardan çekilirse, ilk devre oynadığı müsabaka sonuçları tescil edilir. Bu durumda, ligin ikinci devre müsabakalarında yer alan her takım ligi bir müsabaka eksik tamamlar (Birden fazla takımın çekilmesi halinde aynı sistem uygulanır).

9.6.4. Eğer bir kulüp belirlenen fikstüre göre oynanan müsabakaların herhangi bir devresini tamamlamadan ligden çekilir ise, o devreye ait oynanan müsabakaları, puanlama sisteminden çıkarılır.

9.7.Hükmen mağlubiyet durumunda  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu karar merciğidir.
9.8.
Lig den ihraç edilen takım olması durumunda  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim kurulu karar merciğidir.
9.9. Özgün ATAKAN Küçükler ligi   ‘nde yabancı statüsünde mevcut sicil,lisans,vize ve transfer yönetmeliğinin 14. maddesi  3. Fıkrası doğrultusunda  3 yabancı oyuncu kadrosunda bulundurup bunların 3 ü de sahada yer alabilir. Mevcut sicil,lisans,vize ve transfer yönetmeliğinin 14.maddesinin (1) fıkrası doğrultusunda  Özel statü kapsamındaki oyuncular yabancı statüsünde sayılmayacaktır.
9.10. Özgün ATAKAN Küçükler ligi   ‘de oynanacak klasman müsabakaları bitimi ile birlikte oluşacak puan durumuna  göre  ilk 4 takım YARI – FİNAL   müsabakaları oynamaya hak kazanacaktır. YARI – FİNAL   eşleşmeleri 1-4 , 2-3 şeklinde yapılacaktır.

9.10.1  YARI – FİNAL (0-0) eşitlikle başlayıp , tek maç eleme usülü oynanacak.

9.10.2  Final maçları eşitlikle (0-0) başlar, tek maç üzerinden oynanır.

 1. Teknik Teçhizat Organizasyon sorumluluğu kendine ait sahası olan takımlara aittir ,karşılaşmaların oynanacağı salonların score-board, ses düzeni gibi teknik teçhizatlarını Oyun Kurallarına uygun hale getirmek ve problemsiz çalışır durumda bulundurmakla yükümlüdür. Kamuya ait salonlarda oynayan takımlarda görülen bir eksiklik durumunda takımlar Federasyona başvurup sorunlarını iletebilir.
  11. Sporcu, Antrenör Kıyafetleri

11.1. Karşılaşmalarda yer alacak her iki takım oyuncuları ve Antrenörler, Uluslararası Oyun Kurallarına göre tek tip forma giymekle yükümlüdürler.

11.2.  Oyuncuların, forma ve şort altına giydiği çoraplarının   aynı renkte olması zorunludur.

11.3.  İçlik veya tayt ile (forma ve şort altına giyilen giysi) oynayan takım oyuncularının içlik veya taytlarının görünen kısımları forma ve şortla aynı renkte olması zorunludur.

11.4. Müsabakalarda her takım iki değişik forma biri açık diğeri koyu renk olmak üzere yanlarında hazır bulunduracaklardır. İki takımın forma renkleri aynı olduğunda müsabaka cetveline ismi ikinci yazılan takım formasını değiştirecektir. Forma değişimi imkanı bulunmaz ise müsabaka cetveline 2. yazılan takım yelek giyerek oynayacaktır.

12.Güvenlik
K.K.T.C. Hentbol federasyonu’nun düzenlediği tüm organizasyon ve turnuvalarda güvenlik federasyon ile K.K.T.C. Polis genel müdürlüğü işbirliği çerçevesinde sağlanır.Federasyon ilgili lig fikstürünü ve de değişiklikleri bildirmekle yükümlüdür ve tüm bunlar yerine getirildiği takdirde karşılaşmalarda Polis bulunmamasından Federasyon sorumlu tutulamaz.

13.Statüde  Yer Almayan Hususlar
İlgili yönergelerde ve bu statüde  yer almayan hususlar ve karşılığı belirtilmeyen cezai yaptırımlar hakkında karar alma ve yorumlama yetkisi K.K.T.C.Hentbol Federasyonuna aittir.

 1. Yürürlük
  Bu Statü Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından onaylanmasını müteakip tarihten itibaren yürürlüğe girer.
 2. Yürütme

Bu statünün hükümlerini K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu yürütür.