Büyükler liginin kalitesi arttı…

Her hafta bir antrenörümüz ile Hentbol üzerine yapacağımız  sohbetimizi sizlerle paylaşacağız. İlk konuğumuz  DAÜ Bay-Bayan  takımları antrenörü Bahadır Ayhan. Kendisine bu güzel sohbet için teşekkür ederiz.

Bahadır Ayhan Hocamızın değerlendirmesi şöyle;

Küçük bir camiayız ama büyük hentbol oynuyoruz..

Federasyon geçen sezon olduğu gibi bu sezonda güzel işler yapmaya çalışıyor. Hentbolde maç sayıları inanılmaz arttı. Nerdeyse geçmişe göre üç katı seviyelerde belkide. Özellikle alt yapılar bir kaç maç yaparken turnuvalar,süper kupalar derken çift devreli ligler oynuyorlar ve sezonda çok daha fazla maç yapıyorlar. Bu çok önemli bir gelişme. Ama şunuda söylemek gerekir ki final maçlarını tek maç yapmak çok anlamsız. Play-off sisteminde bu olmaz. Yarı finali kazanılmış üç maç üzerinden oynatırken finali tek maç tarafsız sahada oynatmak bana doğru gelmedi.

Büyükler liginin kalitesi arttı..
Federasyonun sezon öncesi üye kulüplerin de onayı ile aldığı 3 yabancı kuralına geçmesi bence yerinde bir karardı. Takımlarda oyuncu kalitesi artınca oynanan hentbol de de kalite arttı. Erkek ve Bayan liglerde bulunan  6 takım play-off oynayabilmek için çaba harcıyor. Daha önce ki sezonlarda play-off maçlarına hangi takımın kalacağı belliyken bu sezon bunu söylemek mümkün değil. Bu sezon hem sporcu hem de seyirci açısından zevkli bir lig yaşanıyor.

Yabancı oyuncular rol model oluyor..
Yabancı sporcuların takımlara katkısı olduğu kadar genç sporculara da katkısı oldu. Biz antrenörlerin göstermeye çalışıp da gösteremediğimiz hareketleri veya internetten izledikleri hareketleri canlı canlı yakından görüp öğrenme şansları oluyor. Yabancı oyuncular rol model oluyor. Bu gerçekten önemli.
Hakemler art niyetli değil..
Küçük bir camiamız var ve bu camia da herkes birbirini tanıyor. Sporcudan antrenörüne,gözlemcisinden hakemine kadar. Elbetteki bu tanımanın avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda var. Şöyle ki bu sezon hemen hemen herkes hakem arkadaşlarımızdan şikayetçi oluyor. Öncelikle söylemek istiyorum ki tüm hakem arkadaşlarımız art niyetli insanlar değil. Maçlarda gördüklerini çalıyorlar.Bu zaman zaman hatalı olabiliyor.

 

Sporcular ve Antrenörler Hakemlere yardımcı değil..

Eğer maçı kazanmak için her yol serbest ve mübahsa hakemlerimize yardımcı oluyoruz demek doğru değil.  Maç başlar başlamaz kendimi de ayırmadan antrenör olarak bizler ağzımızda bir düdük eksikmiş gibi hatalı yürüme,hücum,çizgi,iki dakika diye bağırmaya başlıyoruz. Elbetteki hem kaptan hemde antrenör itiraz edecektir. Ama bu itirazını sürdürmemelidir. Ben burda bunları anlatırken,kendiminde bu hataları yaptığımı kabul ederim. Elbetteki yapmamam lazım ve yapmamamız lazım.

 

Hakemler de özeleştiri yapmalı..

Hakem arkadaşlarımızında maç sonrası kendilerine bir öz eleştiri yapmalarını ve maçta neler olduğunu gözden geçirmeleri ve eksik bişeyler varsa araştırıp o eksiklikleri tamamlamaları gerektiğnini de söylemekten kaçınmam. Çünkü bu sezon hentbol daha hızlı ve daha kaliteli oyuncularla oynanıyor. Sporcular iki farklı hakemin aynı pozisyona farklı düdük çalmalarını anlayamıyor.
Maç kazanmak için dostlarımızı kaybetmeyelim..

Son olarak camiamıza mesajım şu ki hentbol oynamak bir tutku ise ve biz bu tutkumuza sarılırsak zaten maçı kazanırız. Sadece maçı kazanmak bir tutku haline gelmesin. Çünkü o zaman maçı kazanmak için centilmenliğimizden,kişiliğimizden uzaklaşıp en yakın dostlarımızı bile üzebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir