Alt yapılar için yapılanmalıyız.

 

A takımda yer alan Genç sporcuların, takımlarını  sırtladığını görmek benim açımdan oldukça sevindirici…

2017 – 2018 sezonunu değerlendirecek olursak, kalitenin arttığını söyleyebiliriz. Takımlara baktığımızda genç sporcuların A takım seviyesinde takımları sırtladığını görmek benim açımdan oldukça sevindirici bir gelişme oldu. Güzel maçların devam ettiği maçlarda kesin kazananın kim olduğunu bilemeyeceğimiz bir lig oynanıyor. . Yabancı sayısının artması da ligin kalitesini arttıran en büyük unsurlardan birisidir. Genç oyuncularımızın adamıza gelen yabancı oyunculardan kazanımları olmadığı takdirde kalite geçici olacaktır. Bizim istediğimiz yetenekli genç oyuncuların kaliteli antrenman yaparak gelişimleri yanı sıra gözlem yeteneğini kullanarak yabancı oyuncuların tecrübelerinden de kendilerine bir şeyler katarak gelişimlerini sürdürmeleridir. Bu bağlamda oyuncularımızın gelişime açık olmaları gerekmektedir. Yabancı oyuncuların 3 sınırlamasında kalmasının da yeterli olduğunu düşünmekteyim.

Final maçının tek olması, Final oynayacak takımlara avantaj/dezavantaj sağlayabilir…

Finalin tek maç olması öngörülerimizi göz önünde bulundurduğumuzda bir takıma avantaj sağlayacağı gibi diğer bir takıma dezavantaj sağlayacaktır. Uzun bir lig olduğunu, ceza, sakatlık, başka nedenlerden dolayı oynatamadığımız bir veya iki oyuncunuzun bize ve karşı takıma getirisini öngörmemiz gerekmektedir. Bunları düşünmeden hareket edersek tüm sezonun başarısı hüsranla bitebilir. Ayrıca vitrin olarak gördüğümüz büyükler ligi finalinin de daha fazla maç oynanarak seyrinin sürmesi hentbolun PR değerini yükselteceği kanısındayım.

Alt yapı, Yıldız-Genç kategorisi  değil…

Alt yapı benim için oldukça hassas ve önemli bir konudur. Çocuklarımız geleceğimizdir. Önemli bir eksiklik alt yapılarımız. Camia olarak yanlış bir kanı hâkim. Alt yapı, yıldız – genç takımlardan oluşmamaktadır. Hentbol branşında 5 kategori bulunmaktadır. Bunlar; minik – küçük – yıldız – genç ve A takım, olarak baktığımızda çocuklarımız yıldız liginde maçlara başlıyor. 2 kategori atlayarak yaşı, gelişimi (fiziksel, zihinsel) fark etmeksizin yıldız kategorisinde oynatıyoruz.

Federasyon yapılanmalı…

2017 – 2018 sezonunda küçükler ligi oynandı. Bu sevindirici oldu ama yetmez. Yapılanma, uzun vadede planlama, amaç belirlemek,  okullarla işbirliği, beden eğitimi öğretmenlerini dahil etme, pilot çalışmalar, yetenek seçimi, bölge çalışmaları sayabileceğim ileriye dönük bir sürü plan proje sunabilir, söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir