2018-2019 BÜYÜKLER LİGİ STATÜSÜ

2018 – 2019 Hentbol Sezonu

 BÜYÜKLER (Süper Lig) ligi Statüsü (Kadın – Erkek)

FAALİYETLERİN AMACI VE YÖNETİM  

 1. Amaç
  K.K.T.C. ‘de yer alan Hentbol kulüplerinin Büyükler liginde (KADIN,ERKEK) sağlıklı bir şekilde belirli bir düzen çerçevesinde oynanmasını sağlamak.
 2. Kapsam
  2.1.
  Bu statü  2018-2019  hentbol sezonu  büyük Kadın ve Erkek takımlarını kapsamaktadır.
  2.2.
  Bu statü içerisinde müsabakaların oynanacağı kesin tarih, saat ve  yer almaz. Ancak K.K.T.C. Hentbol Federasyonu tarafınca çıkarılacak olan fikstür ile bu statü yürütülür.
  2.3.
  Karşılaşmaların organizasyonunda meydana gelecek her türlü itirazların karara bağlanması ile takım ve takım mensuplarının uyması gereken kuralların belirlenmesinde bu Statüde yer alan  hükümler, mevcut Tüzük ve Talimatlar uygulanır.

          2.4. Süper  Lig Kulüplerinin, Okul sporları, Üniversite Sporları vb. nedenlerle yapılan Lig müsabakaları ile ilgili erteleme talepleri dikkate alınmaz.


2.5.
K.K.T.C. Hentbol Federasyonu tarafından büyükler Ligi  süper Lig (Süper Lig Erkek , Süper Lig Kadın) diye adlandırılır.

 1. Dayanak
  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Tüzük ve Yönetmeliklerine dayanılarak hazırlanmıştır.
 2. Yetki ve Sorumluluklar
  Faaliyetlerin planlanması, düzenlenmesi esnasında uygulanacak kural ve prensiplerin belirlenmesi, K.K.T.C. Hentbol Federasyonu’na aittir.
 3. Faaliyetlerin Yönetimi
  5.1. Süper lig açıklanan faaliyet programında (Fikstür), Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış program dahilinde ve bu yönerge hükümlerine uygun olarak federasyon tarafından yürütülür.
  5.2. Süper lig müsabakalarında meydana gelen idari konularda; bu statüde tarif edilmeyen ve/ veya yer almayan konularla ilgili olarak  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu karar verme yetkisine sahiptir.
  5.3. Gerekli görülen hallerde, K.K.T.C. Hentbol Federasyonu, organizasyonun denetimi,  idari ve sorunların çözümü için değişiklik yapabilir.
 4. Müsabakaya Çıkmayan Takımlar

            6.1. Süper lig ‘de iki kez müsabakaya çıkmayarak hükmen yenilgi alan takımlar, lig’den ihraç edilir. İki maçın hakem masrafları ile rakip takımın  yol masrafları ihraç edilen takım tarafından karşılanır.
            6.2. Süper lig ‘de bir kez müsabakaya çıkmayarak hükmen yenilen takımların  mevcut puanlarında -2 puan düşürülür. Hakem masrafları ve rakip takımın yol masrafları, puanı silinen takım tarafından karşılanır.
           6.3.  Süper lig ‘den İhraç edilen takımın oynadığı tüm maçların  puan ve gol averajları silinir.
7. Takvim

7.1. Faaliyetlerin takvimi prensip olarak aşağıdaki şekildedir.

7.1.1.Erkekler Süper ligde 6 , kadınlar süper ligde 3 takım yer alır.
7.1.2

Süper lig  maçları,
Süper lig  PLAY- OFF,
Süper lig  Erkekler 3.Lük Karşılaşması,
Süper lig  Final Karşılaşmaları.

7.3. Ana hatları ile ifade edilen takvim, sezon içinde beklenmedik gelişmeler ve milli takım programlarına göre yeniden revize edilebilir. Salon sıkıntısı olan durumlarda K.K.T.C. Hentbol Federasyonu yönetim kurulu  maç tarihinde, saatinde ve yerinde değişiklik yapabilir.

 1. Takım Kadroları

8.1. Süper lig  ‘e katılan kulüpler lisans vize işemlerini tamamlamış olmalıdır. Lisans vize işlemi yapılmamış sporcu ve antrenörler, müsabaka cetvelinde yer alamaz.
8.2. Katılacak takımların resmi lig karşılaşmaları için sahaya çıkabilecek takım kadroları aşağıdaki gibidir:
8.2.1. Her takım, en fazla 16 oyuncu, 3 antrenör  ve 1 sağlıkçıdan oluşur.  karşılaşmaya çıkmadan önce kulübler www.kthf.eu içerisinde formlar altında bulunan Lig katılım formlarında Müsabaka listesini indirip 16 kişilik oyuncu isim listesini(ad ve soyadları yazılı olmak kaydı ile ) , lisansları ve antrenör akreditasyon kartlarını müsabakadan önce görevlilere teslim eder. Müsabaka listesine adları yazılı oyuncuların yerine başkaları oynatılamaz. Müsabaka listesinde  isim ve lisans numarası yazılan oyuncu müsabaka sonuna kadar oyuna katılabilir. Takımlar oyuna 7 kişiyle başlar. Ancak oyuncuları eksik olan takımlar en az 5 kişi ile oyuna başlayabilirler. Uzatmalar dahil müsabaka sonuna kadar sahadaki oyuncu sayısını 7 kişiye tamamlayabilirler. Müsabaka raporuna yazılmış olan sonradan gelen oyuncular ve antrenörler  müsabaka sonuna kadar, masa hakeminin onayı ile oyuna katılabilirler.

Oyun kuralları gereği müsabaka sırasında takımın sahada kalan oyuncu sayısı 1’e düşerse müsabaka hakemler tarafından bitirilir. Oyuncu sayısı 1’e düşen takım yenik sayılır. Yenik sayılan takım müsabakada önde ise sonuç diğer takımın lehine 10 – 0, geri de ise maçın bitirildiği skora diğer takım lehine on gol ilave edilerek maç neticelendirilir. Bu durum hükmen mağlubiyete neden olmaz.
8.2.2. Antrenörlerin ve  sağlıkçı’nın 2018 – 2019 sezonu vizesi yapılmış ve takımların ilgili  formları (2018 – 2019 Hentbol Sezonu Kulüb Katılım formu (Form 8) ,
2018 – 2019 Hentbol Sezonu Kulüb Tanıtma formu (Form 9))  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu internet sitesi www.kthf.eu içerisinden formlar altında bulunan lig katılım formları sekmesinden indirip doldurmaları ve antrenörlerini belirlemiş olması gerekmektedir.
8.2.3.Müsabakada görev alabilecek idari kadro şu şekildedir;

A- Baş Antrenör
B- Yardımcı Antrenör
C- Kaleci Antrenörü
D- Sağlıkçı

E- Doktor ,  Masör ve Fizyoterapist

İdareci veya yönetici karşılaşma esnasında sahada olamayacaktır.

8.2.4. 2018 -2019  Süper lig  de görev alacak Antrenörlere verilecek olan  akreditasyon kartlarını maç öncesinde masa hakemine ibraz ederek müsabakaya çıkabilirler.Akreditasyon kartı olmayan Antrenörler, müsabakalarda  görev alamayacaktır.Verilmiş olan bu kart müsabaka boyunca antrenörlerin klasman  harfi ve antrenör bilgileri önde görünür şekilde boynunda asılı olmalıdır.
8.2.5. Müsabakalarda görev alacak olan A ve B antrenörlerden, Sadece müsabaka listesine “Takım Sorumlusu” yazılan  antrenör ayakta kalabilir.
8.2.5.1. Müsabaka listesinde A akreditasyon kartına sahip ve/veya B akreditasyon kartına sahip antrenör bulunması halinde, C akreditasyon kartına sahip antrenör takım sorumlusu olarak yazılamaz.
8.2.5.2 Eğer takımda A antrenör ve B antrenör bulunmaz ise C kategori antrenör, Takım sorumlusu yazılabilir. Ayağa kalkmadan takımını yönetebilir.
8.2.6. 2018 – 2019 sezonunda bir takım başında antrenör olmadan (A,B,C) müsabakaya çıkamayacaktır. Ancak;
8.2.6.1. Antrenörün cezalı olması durumunda ; 3 maça kadar cezalı antrenör yerine, Kulübün belirleyip 24 saat içersinde federasyona resmi bir yazıyla bildirmeleri durumunda takım kaptanı takım sorumlusu olarak görevlendirilebilir.

8.2.6.2. Antrenörleri 3 maçtan fazla ceza almış takımlar, 3 maçtan sonra İlgili kulüp takımına antrenör bulmak zorundadır. Bulamayan takım ligden ihraç edilir.
8.2.6.3.  Antrenörün belgeleyeceği mazareti olması durumunda (sağlık,polis,mahkem,vs…); 2 Resmi Lig maçına kadar kulüp takım kaptanını, takım sorumlusu olarak federasyonun yayınlayacağı mazeret formunu doldurup müsabaka öncesi federasyon yönetimini de bilgilendirmek koşuluyla müsabakada görevlendirebilecektir. İgili mazeretin belgesi ve mazaret formu  ile birlikte müsabaka öncesinde müsabaka gözlemcisine veya  2 iş günü sonrasında federasyona iletmekle yükümlüdür. 2 iş günü içersinde belgelerini federasyona iletmeyen takımlar oynadıkları müsabakadan  hükmen yenik sayılacaklardır. Tekrarı halinde Hentbol federasyonu yönetim kurulu takımın ihraç edilmesi kararını verecektir.

 1. Süper lig 2018 – 2019 sezonu  30 dakikalık 2 devre şeklinde oynanacaktır.Devre arası 10 dakikadır.
  9.1. 2018-2019  Süper lig  Erkekler  klasman müsabakaları çift devreli ve deplasmanlı lig usulüne göre oynanacaktır. Play-Off müsabakaları kazanılmış 2 müsabaka üzerinden oynanacaktır. Süper lig  kadınlar müsabakaları 3 devreli ilk  2 (iki) devre deplasmanlı lig usulüne göre 3. devre ise ATATÜRK SPOR SALONU (LEFKOŞA) devreye girmesi halinde  ASS’de , devreye girmemesi halinde ise federasyonun belirleyeceği sahalarda oynanacaktır.PLAY-OFF müsabakaları Lig 2. si ve  Lig 3. sü arasında  kazanılmış 2 müsabaka üzerinden oynanacak , kazanan takım Finali Ligede 1. sırada yer alan takım ile oynayacaktır.

9.2. 2018-2019 sezonunda her takım normal müsabaka süresi içerisinde en fazla 3 mola kullanabilecektir. (uzatmalar hariç) Sadece takım sorumlusu yazılan antrenör mola alma hakkına sahiptir. 1 devrede 2 den fazla mola kullanılamaz. Bir takımın iki molası arasında rakip takımın en az bir defa topa sahip olması gerekmektedir. Her takım için 1,2, ve 3 rakamlarına haiz 3 yeşil kart hazırlanır. Takımlara 1 ve 2 rakamlarının yazılı olduğu kartlar müsabakanın 1. Devresinde, mola kullanmadıysa veya 1 mola kullandı ise 2 ve 3 rakamlarının yazılı olduğu kartlar müsabakanın 2. Devresinde verilir. Bir takıma ilk devrede eğer 2 mola hakkını doldurdu ise 2. devre için sadece 3 rakamının yazılı olduğu kart verilir. Normal müsabaka süresinin son 5 dakikası içerisine girilmiş ise takımlar sadece 1 mola hakkından istifade edebilir.

9.3.Kale ve top tercihi maçın başında kura atışı ile belirlenir.
9.4. Süper lig  erkeklerde 3, bayanlarda 2 numaralı top oynanacaktır.
9.5. Kazananın belirlenmesi gereken bir müsabakada( PLAY-OFF,3.lük karşılaşmaları ve Lig FİNALLERİNDE) uluslararası oyun  kuralları uygulanacaktır. Bir galibin belirlenmesi gereken müsabakalarda normal süre bitiminde eşitlik bozulmamışsa uzatmaya gidilir. Birinci uzatma süresi 2×5 dakikadır. Birinci uzatmada eşitlik bozulmamışsa yeniden 2×5 dakikalık ikinci uzatmaya gidilir. Birinci ve ikinci uzatmalar arasında 5 dakikalık, devre arasında ise 1 dakikalık ara verilir. Uzatmalarda takımların mola alma hakkı yoktur. İkinci uzatmada da yine eşitlik bozulmazsa, karşılıklı 5’er 7 metre atışı kullanılır. Yine de eşitlik bozulmamışsa sonuç alınıncaya kadar karşılıklı tek tek atışlara devam edilir. Hakem kura atışı ile 7 metre atışlarına başlayacak ilk takım belirlenir. Kale hakemlerce belirlenir. 7 metre atışları aynı kalede tamamlanır. Her takım kaleci dahil müsabaka cetvelinde yazılı olup, oyun süresinin bitiminden önce tard cezası bitmiş ve diskalifiye cezası almamış sporculardan liste yaparak 7 metre atışı yapacak oyuncuları önceden hakeme yazılı olarak bildirir.) İlk beş 7 metre atışlarında, takımların 5 kişinin altına düşmesi durumunun dışında, oynama hakkına sahip sporcular tarafından 5’er 7 metre atışı yapılır, her oyuncunun bir 7 metre atışı yapma hakkı vardır. Yapılan ilk beş 7 metre atışı sonunda eşitlik bozulmuşsa sonuç tescil edilir. İlk beş 7 metre atışları sonucunda eşitlik bozulmamış ise, yeniden belirlenen 5 kişilik listedeki sporcular sıra ile eşitlik bozuluncaya kadar atış kullanmaya devam ederler. 7 metre atışı kullanan İlk 5 kişi de bu listeye tekrar dahil edilebilir.

9.6. PUANLAMA USULÜ  :Takımların fikstür gereği oynadıkları müsabakalar sonunda aldıkları toplam puanlara göre derecelendirilmesidir.

9.6.1. Müsabakalarda; galibiyete 2, beraberliğe 1, mağlubiyete ise 0 puan verilir.

9.6.2. Puanların eşitliği halinde averaj sistemi uygulanır. Müsabakaların sonucunda takımların puanları eşit ise;

2 takımın puan eşitliği halinde aralarındaki oynamış oldukları maçın veya maçların sonucuna bakılır. Bunlardan en fazla galibiyeti alan takım üst sırayı alır. Bunda da eşitlik söz konusu ise veya aralarında oynamış oldukları maç ya da maçlar berabere sonuçlanmışsa, aralarındaki averaja bakılır. İki takım arasındaki averajda eşitse deplasmanda atılan gol fazlalığına bakılır, deplasmanda daha çok gol atan takım üst sırayı alır. Burada da eşitlik söz konusu ise genel averaja bakılır. Genel averaj eşitliğinde ise toplamda daha fazla gol atan takım üst sırayı alır burada da eşitlik söz konusu ise daha az gol yiyen takım üst sırada yer alır. Buna rağmen eşitlik yine de bozulmamışsa sıralama kura ile tespit edilir. 3 veya daha fazla takımın puan eşitliği halinde bu takımların aralarında oynamış oldukları maçların averajına bakılır. Averajı yüksek olan takım üst sırayı alır. Burada da eşitlik söz konusu ise genel averaja bakılır. Genel averaj eşitliğinde ise toplamda daha fazla gol atan takım üst sırayı alır burada da eşitlik söz konusu ise daha az gol yiyen takım üst sırada yer alır. Buna rağmen eşitlik yine de bozulmamışsa sıralama kura ile tespit edilir.

9.6.3 Bu usule göre oynanan müsabakalarda bir kulüp, belirlenen fikstür gereği katıldığı ligin ikinci devresi başlamadan müsabakalardan çekilirse, ilk devre oynadığı müsabaka sonuçları tescil edilir. Bu durumda, ligin ikinci devre müsabakalarında yer alan her takım ligi bir müsabaka eksik tamamlar (Birden fazla takımın çekilmesi halinde aynı sistem uygulanır).

9.6.4. Eğer bir kulüp belirlenen fikstüre göre oynanan müsabakaların herhangi bir devresini tamamlamadan ligden çekilir ise, o devreye ait oynanan müsabakaları, puanlama sisteminden çıkarılır.

9.7.Hükmen mağlubiyet durumunda  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu karar merciğidir.
9.8.
Lig den ihraç edilen takım olması durumunda  K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim kurulu karar merciğidir.
9.9. Süper lig  ‘de yabancı statüsünde mevcut sicil,lisans,vize ve transfer yönetmeliğinin 14.maddesi doğrultusunda  3 yabancı oyuncu kadrosunda bulundurup bunların 2 si sahada yer alabilir. Mevcut sicil,lisans,vize ve transfer yönetmeliğinin 14.maddesinin (1) fıkrası doğrultusunda  Özel statü kapsamındaki oyuncular yabancı statüsünde sayılmayacaktır.
9.10. Süper lig  Erkekler kategorisinde oynanacak klasman müsabakaları bitimi ile birlikte oluşacak puan durumuna  göre  ilk 4 takım PLAY-OFF  müsabakaları oynamaya hak kazanacaktır. PLAY-OFF eşleşmeleri 1-4 , 2-3 şeklinde yapılacaktır. Süper lig  kadınlar kategorisinde  klasman müsabakalarını ilk sırada bitiren takım direkt FİNAL ‘ e çıkar ,2-3 PLAY – OFF müsabakaları oynar.
9.10.1  PLAY-OFF maçları kazanılmış 2 maç üzerinden oynanacak.
9.10.2  Süper lig  erkekler Play Off  (1-4) eşleşmesinde, 1. sırada yer alan takım ile 4.sırada yer alan takımın, klasman liginde kendi aralarında oynadıkları  2 müsabakanın sonuçlarına göre play-off  müsabakalarına hangi takımın (1-0) önde başlayacağı belirlenecektir. (1-0) önde başlayacak takım ilk müsabakasını deplasmanda oynayacaktır.
9.10.3  Süper lig   Erkek ve kadınlarda Play Off  (2-3) eşleşmesinde, 2. sırada yer alan takım ile 3.sırada yer alan takımın, klasman liginde kendi aralarında oynadıkları 2 müsabakanın sonuçlarına göre play-off  müsabakalarına hangi takımın (1-0) önde başlayacağı belirlenecektir. (1-0) önde başlayacak takım ilk müsabakasını deplasmanda oynayacaktır.

9.10.4  Play Off  (1-4)(2-3) eşleşmelerinde, hangi takımın (1-0) önde başlayacağı şu şekilde belirlenir;
9.10.4.1  Klasman liginde kendi aralarında oynadıkları  2 müsabaka sonucuna göre 2 müsabakayı  kazanmış takım (1-0) önde başlar.
9.10.4.2  Eşitlik söz konusu ise (bir müsabakayı kazanmış-bir müsabakayı kaybetmiş) kendi aralarındaki gol averajına bakılacaktır.Gol averajı iyi olan takım (1-0) önde başlar.
9.10.4.3  Kendi aralarında ki gol averajı eşitse deplasmanda atılan gol fazlalığına bakılır. Deplasmanda gol fazlalığı olan takım (1-0) önde başlar.
9.10.4.4  Yine eşitlik söz konusu ise genel averaja bakılır. Genel averajı iyi olan takım (1-0)  önde başlar.
9.10.4.5  Genel averaj eşitliğinde ise toplam gol sayısına bakılır.  Toplam gol sayısı iyi olan takım (1-0) önde başlar.
9.10.4.6  Buna rahmen eşitlik bozulmamış ise lig sıralamasına bakılır. Lig sıralamasında üstte bitiren takım (1-0) önde başlar
9.10.5  Play –off müsabakalarına  bir sıfır (1-0) önde başlayan takım, ilk müsabakasını deplasmanda oynar kazanırlarsa 2-0 olur ve finale çıkma hakkını kazanırlar.
9.10.6  Final maçları eşitlikle (0-0) başlar, deplasmanlı  kazanılmış 2 maç üzerinden oynanır. İlk müsabakada, klasman ligini üst sırada bitiren takım, deplasmanda  oynayacaktır. Final serisinin üçüncü seriye uzaması durumunda  final maçı Federasyonun belirlediği sahada oynanır.
10. Teknik Teçhizat  Organizasyon sorumluluğu kendine ait sahası olan takımlara aittir ,karşılaşmaların oynanacağı salonların score-board,  ses düzeni gibi teknik teçhizatlarını Oyun Kurallarına uygun hale getirmek ve problemsiz çalışır durumda bulundurmakla yükümlüdür. Kamuya ait salonlarda oynayan takımlarda görülen bir eksiklik durumunda takımlar Federasyona başvurup sorunlarını iletebilir.
11. Sporcu, Antrenör Kıyafetleri

11.1. Karşılaşmalarda yer alacak her iki takım oyuncuları ve Antrenörler, Uluslararası Oyun Kurallarına göre tek tip forma giymekle yükümlüdürler.

11.2.  Oyuncuların, forma ve şort altına giydiği çoraplarının   aynı renkte olması zorunludur.

11.3.  İçlik veya tayt ile (forma ve şort altına giyilen giysi) oynayan takım oyuncularının içlik veya taytlarının görünen kısımları forma ve şortla aynı renkte olması zorunludur.

11.4. Müsabakalarda her takım iki değişik forma biri açık diğeri koyu renk olmak üzere yanlarında hazır bulunduracaklardır. İki takımın forma renkleri aynı olduğunda müsabaka cetveline ismi ikinci yazılan takım formasını değiştirecektir. Forma değişimi imkanı bulunmaz ise müsabaka cetveline 2. yazılan takım yelek giyerek oynayacaktır.

12.Güvenlik
K.K.T.C. Hentbol federasyonu’nun düzenlediği tüm organizasyon ve turnuvalarda güvenlik federasyon ile K.K.T.C. Polis genel müdürlüğü işbirliği çerçevesinde sağlanır.Federasyon ilgili lig fikstürünü ve de değişiklikleri bildirmekle yükümlüdür ve tüm bunlar yerine getirildiği takdirde karşılaşmalarda Polis bulunmamasından Federasyon sorumlu tutulamaz.

13.Statüde  Yer Almayan Hususlar
İlgili yönergelerde ve bu statüde  yer almayan hususlar ve karşılığı belirtilmeyen cezai yaptırımlar hakkında karar alma ve yorumlama yetkisi K.K.T.C.Hentbol Federasyonuna aittir.

 1. Yürürlük
  Bu Statü Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından onaylanmasını müteakip tarihten itibaren yürürlüğe girer.
 2. Yürütme

Bu statünün hükümlerini K.K.T.C. Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu yürütür.

 

2018-2019 Süper lig Ana Statüsü

Büyükler Ligi Ana Statüsü 2017-18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir